Založ si blog

Ojazdené vozidlá

V nedávnej dobe som sa vyskytol v situácii, že mi doslúžilo staré auto a bolo treba kúpiť niečo novšie, zdatnejšie. Hneď som mal nacielené na auto z druhej ruky, ako sa hovorí jazdeným autám. Pri takejto voľbe je potrebné byť v strehu, aby jazdenka nebola predražená a aby technický stav zodpovedal cene. V prvom rade som sa začal obzerať vo svojom okolí, či niekto zo známych, alebo z rodiny nepredáva niečo životaschopné. V týchto vodách som začal loviť, lebo žijem v eufórii, že vštci okolo mńa sú slušní a seriózni. Táto utkvelá predstava mi zostala, lebo akurát nikto nič vhodné nepredával, takže k žiadnej transakcii nedošlo. Pozitívne bolo z toho ,že som si uchoval dobré vzťahy.

Takže idem do iných vôd a to súkromná inzercia a autobazáry. Z inzerátov sa mi nič vhodné nepozdávalo, tak som začal obsmŕdať okolo autobazárov ako fyzicky, tak aj cez internet. A tu ma zaujalo, že mnoho autobazárov ponúka:

                                                          O J A Z D E N É   V O Z I D L Á

… hmm, poviem si zaujímavý výraz na tovar, ktorý chcem predať výhodne a rýchlo. Výraz „ojazdené“ mi príde, ako opotrebované. Vyšší level v tomto duchu by už hádam bolo len dojazdené vozidlá, alebo ako veteránisti požívajú výraz – nálezový stav. Ale to už je prisilná káva, aby bazárnik predával autiaky v nálezovom stave (ha ha ha).

To máte ako výraz vybývaný dom – takýto výraz sme predtým vôbec nepoznali a ani pravidlách slovenského pravopisu som ho nenašiel.

Vraťme sa k tým autiakom. Zaujímavé je, že aj Česi, ktorí boli vždy obchodnícky zdatní používajú adekvátny výraz – ojeté automobily, neboli ojetiny.

Podľa môjho názoru by mal výraz, ktorý vystihuje jazdené auta (nie ojazdené, či dojazdené) byť:

J A Z D E N É   V O Z I D L Á

… v texte ide o jedno písmenko. Neviem ako u iného, ale u mňa sa význam slovného spojenia markantne mení. Pravdou je, že mnohé autobazáry aj značkoví predajci tento výraz bežne používajú.

Solídny výraz pre solídny tovar.

 

Ťažký kolaps zipsu

13.01.2024

Zdravím všetkých zazipsovaných, odzipsovaných, ba aj nezipsovaných. Skolaboval vám niekedy zips? Určite áno. Niekedy obľúbený kus odevu, obuvi musíme vyhodiť kvôli pokazenému zipsu, lebo zips je mnohokrát ten najslabší článok, tzv. kurvítko, ako som o tom písal onehdá (sandal.blog.pravda.sk/2017/01/06/kurvitko). Pamätám sa, ako mi skolaboval zips na perovej vetrovke. [...]

Bobor je lotor

28.12.2023

Už si to celkom dobre nepamätám, takže buď som pred päťdesiatimi rokmi chýbal na hodine prírodopisu, alebo som nedával pozor, ale akosi si nepamätám, že by sa v tej dobe (70-te roky m.s.) spomínal výskyt bobra v našich končinách. V končinách, kde som vyrastal sa teda bobor nevyskytoval určite … to viem naisto, lebo som v tých končinách bol. A nebol som tam len ja, [...]

Mieru inflácie máme každý „ušitú“ v inej výške

02.07.2022

V poslednom období je problém inflácie neustále témou v rebríčku top 10. Je to dôsledkom mnohých príčin a vieme všetci, že tých príčin je mnoho a sú skutočne závažné a veľkého rozsahu. V súčasnosti sa nakumulovalo veľa problémov v krátkom čase. Vysoká koncentrácia problémov nikdy neprinieslo nič dobré … dejepis má neskutočne veľa príkladov. Takže [...]

Election 2020 Debate

Senátor Sanders podporil Bidena, označil ho za najsilnejšieho súpera pre "demagóga a patologického klamára" Trumpa

13.07.2024 20:25

Keď sa demokrati zjednotia a nenechajú sa "rozptýliť", Biden podľa neho vyhrá.

Elon Musk

Musk prispel na Trumpovu kampaň, nie je jasné koľko, uvádza agentúra Bloomberg

13.07.2024 19:50

Miliardár daroval peniaze jednej z organizácií, ktorá sa usiluje o znovuzvolenie amerického exprezidenta.

bane, uhlie, banník. baňa.

Poľský baník uväznený pod zemou viac než 48 hodín bol nájdený živý

13.07.2024 19:06

Baňu Rydułtowy vo štvrtok ráno okolo 08.00 h. v hĺbke približne 1 200 metrov zasiahli silné otrasy.

putin, lavrov, peskov

Americké rakety v Nemecku? Obeťami budú metropoly Európy, vyhráža sa Kremeľ

13.07.2024 17:40

Rusko by totiž mohlo namieriť svoje rakety na ich hlavné mestá, čím by sa zopakovala konfrontácia z obdobia studenej vojny.

sandal

Neberme život príliš vážne ... aj tak z neho nik nevyviazne živý.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 56
Celková čítanosť: 735648x
Priemerná čítanosť článkov: 13137x

Autor blogu

Kategórie