Založ si blog

Ojazdené vozidlá

V nedávnej dobe som sa vyskytol v situácii, že mi doslúžilo staré auto a bolo treba kúpiť niečo novšie, zdatnejšie. Hneď som mal nacielené na auto z druhej ruky, ako sa hovorí jazdeným autám. Pri takejto voľbe je potrebné byť v strehu, aby jazdenka nebola predražená a aby technický stav zodpovedal cene. V prvom rade som sa začal obzerať vo svojom okolí, či niekto zo známych, alebo z rodiny nepredáva niečo životaschopné. V týchto vodách som začal loviť, lebo žijem v eufórii, že vštci okolo mńa sú slušní a seriózni. Táto utkvelá predstava mi zostala, lebo akurát nikto nič vhodné nepredával, takže k žiadnej transakcii nedošlo. Pozitívne bolo z toho ,že som si uchoval dobré vzťahy.

Takže idem do iných vôd a to súkromná inzercia a autobazáry. Z inzerátov sa mi nič vhodné nepozdávalo, tak som začal obsmŕdať okolo autobazárov ako fyzicky, tak aj cez internet. A tu ma zaujalo, že mnoho autobazárov ponúka:

                                                          O J A Z D E N É   V O Z I D L Á

… hmm, poviem si zaujímavý výraz na tovar, ktorý chcem predať výhodne a rýchlo. Výraz „ojazdené“ mi príde, ako opotrebované. Vyšší level v tomto duchu by už hádam bolo len dojazdené vozidlá, alebo ako veteránisti požívajú výraz – nálezový stav. Ale to už je prisilná káva, aby bazárnik predával autiaky v nálezovom stave (ha ha ha).

To máte ako výraz vybývaný dom – takýto výraz sme predtým vôbec nepoznali a ani pravidlách slovenského pravopisu som ho nenašiel.

Vraťme sa k tým autiakom. Zaujímavé je, že aj Česi, ktorí boli vždy obchodnícky zdatní používajú adekvátny výraz – ojeté automobily, neboli ojetiny.

Podľa môjho názoru by mal výraz, ktorý vystihuje jazdené auta (nie ojazdené, či dojazdené) byť:

J A Z D E N É   V O Z I D L Á

… v texte ide o jedno písmenko. Neviem ako u iného, ale u mňa sa význam slovného spojenia markantne mení. Pravdou je, že mnohé autobazáry aj značkoví predajci tento výraz bežne používajú.

Solídny výraz pre solídny tovar.

 

Mieru inflácie máme každý „ušitú“ v inej výške

02.07.2022

V poslednom období je problém inflácie neustále témou v rebríčku top 10. Je to dôsledkom mnohých príčin a vieme všetci, že tých príčin je mnoho a sú skutočne závažné a veľkého rozsahu. V súčasnosti sa nakumulovalo veľa problémov v krátkom čase. Vysoká koncentrácia problémov nikdy neprinieslo nič dobré … dejepis má neskutočne veľa príkladov. Takže [...]

Bicykel

06.02.2022

Bicykel – jeden z najúžasnejších vynálezov ľudstva. Je jedinečný a nenahraditeľný. Pre mňa je viac ako aeroplán alebo Veľký čínsky múr. Porovnávam neporovnateľné? Ná nech. Nepamätám si, ako som sa učil bicyklovať a len matne si spomínam, ako som v predpubertálnom veku z bicykla posledný krát zliezol. V určitom veku máme poväčšinou iné priority ako sa [...]

IQ v politique

18.04.2021

Len ma tak okrajovo napadlo, nemalo by byť kritériom pre výkon určitej funkcie, výška IQ? Nechcem touto myšlienkou nikoho diskriminovať, ani dehonestovať, ale je prinajmenšom na zamyslenie, keď na rozhodujúcich postoch pôsobia ľudia, ktorých rozhodnutia sú celoplošné s dosahom na celú spoločnosť a obdobia, ktorých dĺžku nedokáže nikto ani odhadnúť. Mnohé z rozhodnutí [...]

Kalifornia streľba usa

Streľba v areáli univerzity v Las Vegas: Hlásia viacero obetí, útočník je po smrti

06.12.2023 21:29, aktualizované: 22:10

Počet ani stav obetí polícia nespresnila.

SR Prezidentka Stromček Vianočný Rozsvietenie BAX

Prezidentka rozsvietila vianočný stromček, prišiel i Mikuláš, čert a anjel

06.12.2023 20:59

Urobila tak s deťmi z detskej onkológie a ich rodičmi, ako aj zástupcami neziskovej organizácie Deťom s rakovinou.

Alexandroupoli / Požiar / Oheň / Plamene /

Dva požiare v dedine založila zámerne, polícia obvinila 79-ročnú ženu

06.12.2023 18:30

Škoda, ktorá požiarom vznikla, bola vyčíslená na viac ako 110 000 eur.

Budova gymnázia Alberta Einsteina v Bratislave.

Anonym sa vyhráža školám, že ich odpáli. Deti zažívajú nový typ strachu, hovorí mama stredoškoláčky

06.12.2023 18:00

Po vyhrážkach anonyma zívali viaceré školy na Mikuláša prázdnotou.

sandal

Neberme život príliš vážne ... aj tak z neho nik nevyviazne živý.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 54
Celková čítanosť: 726317x
Priemerná čítanosť článkov: 13450x

Autor blogu

Kategórie