Založ si blog

Mieru inflácie máme každý „ušitú“ v inej výške

V poslednom období je problém inflácie neustále témou v rebríčku top 10. Je to dôsledkom mnohých príčin a vieme všetci, že tých príčin je mnoho a sú skutočne závažné a veľkého rozsahu. V súčasnosti sa nakumulovalo veľa problémov v krátkom čase. Vysoká koncentrácia problémov nikdy neprinieslo nič dobré … dejepis má neskutočne veľa príkladov.

Takže zrejme priama úmera – veľa problémov = vysoká miera inflácie.

Odborníci zrátali mieru inflácie a odborníci (niekedy aj neodborníci) predpokladajú vývoj inflácie do blízkej, aj ďalekej budúcnosti, pričom nemajú ani dinstu, ako sa to môže ešte vštko zauzliť. V tejto situácii jedným dychom mnohí ekonómovia, prognostici, makléri, kšeftári, špekulanti, laici aj diletanti radia ako sa ochrániť pred infláciou. Tí slušnejší a racionalnejší hovoria o zmiernení dopadu inflácie na jednotlivca, či rodiny. Pretože absolútna ochrana neexistuje – aspoň pre bežného smrteľníka s bežným príjmom.

Treba sa ale zamyslieť, aká miera inflácie sa dotýka každého z nás.

Pokiaľ je stanovená inflácia v tomto roku napríklad 12%, je dôležité, ceny ktorých komodít boli použité na predmetný výpočet. Ak sa doberiem k skutočnému zoznamu komodít s konkrétnymi množstvami, dokážem zhruba odhadnúť, koľko z daných produktov kupujem. Je predpoklad, že niektoré nekupujem vôbec a naopak, nákup iných mnohonásobne prevyšujem.

Napríklad nekupujem cigarety, minimálne využívam služby, alkohol taktiež minimálne, hypotéku zrejme nebudem brať a ani nákup nehnuteľnosti nebudem v najbližšom období riešiť. Jedlo, inkaso, zdravie, handry, doprava, poistenie, elektronika, kultúra, dovolenka a podobné investície sú viac, či menej potrebné, ale ich percentuálny pomer vysoko individuálny pre každého z nás, respektíve pre každú rodinu.

Je mi jasné, že som nevyjavil nič nového, len sa treba zamyslieť nad každou „zaručenou“ informáciou, kým ju spracujeme a niekedy následne aj reagujeme. Dôležité je, aby sme reagovali správne.

 

 

Ojazdené vozidlá

21.08.2022

V nedávnej dobe som sa vyskytol v situácii, že mi doslúžilo staré auto a bolo treba kúpiť niečo novšie, zdatnejšie. Hneď som mal nacielené na auto z druhej ruky, ako sa hovorí jazdeným autám. Pri takejto voľbe je potrebné byť v strehu, aby jazdenka nebola predražená a aby technický stav zodpovedal cene. V prvom rade som sa začal obzerať vo svojom okolí, či niekto zo [...]

Bicykel

06.02.2022

Bicykel – jeden z najúžasnejších vynálezov ľudstva. Je jedinečný a nenahraditeľný. Pre mňa je viac ako aeroplán alebo Veľký čínsky múr. Porovnávam neporovnateľné? Ná nech. Nepamätám si, ako som sa učil bicyklovať a len matne si spomínam, ako som v predpubertálnom veku z bicykla posledný krát zliezol. V určitom veku máme poväčšinou iné priority ako sa [...]

IQ v politique

18.04.2021

Len ma tak okrajovo napadlo, nemalo by byť kritériom pre výkon určitej funkcie, výška IQ? Nechcem touto myšlienkou nikoho diskriminovať, ani dehonestovať, ale je prinajmenšom na zamyslenie, keď na rozhodujúcich postoch pôsobia ľudia, ktorých rozhodnutia sú celoplošné s dosahom na celú spoločnosť a obdobia, ktorých dĺžku nedokáže nikto ani odhadnúť. Mnohé z rozhodnutí [...]

Garisenda

Nakláňa sa už vyše 900 rokov. V Bologni zabezpečili okolie šikmej veže pre obavy z kolapsu

02.12.2023 22:36

Garisenda je nižšia z Dvoch veží v Bologni. Je vysoká 48 metrov, zatiaľ čo susedná veža Asinelli má 97 metrov.

korea

KĽDR by zasahovanie USA do činnosti jej satelitu považovala za vyhlásenie vojny

02.12.2023 22:14

Pchjongjang je pripravený označiť americké špionážne družice za primárny cieľ ničenia.

zelenska, zelenskyj

Olena Zelenská nechce, aby jej manžel znovu kandidoval na prezidenta: Mali by sme si nájsť niečo nové

02.12.2023 21:40

Naša rodina bude zase spolu. Pôjdeme niekam na dovolenku, a bude dlhá - celý mesiac, povedal ukrajinská prvá dáma.

moskva

Ruská polícia vykonala razie v moskovských gejkluboch, vraj hľadala drogy

02.12.2023 20:46

Polícia vykonala razie na základe "výnosu o extrémizme".

sandal

Neberme život príliš vážne ... aj tak z neho nik nevyviazne živý.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 54
Celková čítanosť: 726206x
Priemerná čítanosť článkov: 13448x

Autor blogu

Kategórie