Založ si blog

Mieru inflácie máme každý „ušitú“ v inej výške

V poslednom období je problém inflácie neustále témou v rebríčku top 10. Je to dôsledkom mnohých príčin a vieme všetci, že tých príčin je mnoho a sú skutočne závažné a veľkého rozsahu. V súčasnosti sa nakumulovalo veľa problémov v krátkom čase. Vysoká koncentrácia problémov nikdy neprinieslo nič dobré … dejepis má neskutočne veľa príkladov.

Takže zrejme priama úmera – veľa problémov = vysoká miera inflácie.

Odborníci zrátali mieru inflácie a odborníci (niekedy aj neodborníci) predpokladajú vývoj inflácie do blízkej, aj ďalekej budúcnosti, pričom nemajú ani dinstu, ako sa to môže ešte vštko zauzliť. V tejto situácii jedným dychom mnohí ekonómovia, prognostici, makléri, kšeftári, špekulanti, laici aj diletanti radia ako sa ochrániť pred infláciou. Tí slušnejší a racionalnejší hovoria o zmiernení dopadu inflácie na jednotlivca, či rodiny. Pretože absolútna ochrana neexistuje – aspoň pre bežného smrteľníka s bežným príjmom.

Treba sa ale zamyslieť, aká miera inflácie sa dotýka každého z nás.

Pokiaľ je stanovená inflácia v tomto roku napríklad 12%, je dôležité, ceny ktorých komodít boli použité na predmetný výpočet. Ak sa doberiem k skutočnému zoznamu komodít s konkrétnymi množstvami, dokážem zhruba odhadnúť, koľko z daných produktov kupujem. Je predpoklad, že niektoré nekupujem vôbec a naopak, nákup iných mnohonásobne prevyšujem.

Napríklad nekupujem cigarety, minimálne využívam služby, alkohol taktiež minimálne, hypotéku zrejme nebudem brať a ani nákup nehnuteľnosti nebudem v najbližšom období riešiť. Jedlo, inkaso, zdravie, handry, doprava, poistenie, elektronika, kultúra, dovolenka a podobné investície sú viac, či menej potrebné, ale ich percentuálny pomer vysoko individuálny pre každého z nás, respektíve pre každú rodinu.

Je mi jasné, že som nevyjavil nič nového, len sa treba zamyslieť nad každou „zaručenou“ informáciou, kým ju spracujeme a niekedy následne aj reagujeme. Dôležité je, aby sme reagovali správne.

 

 

Ojazdené vozidlá

21.08.2022

V nedávnej dobe som sa vyskytol v situácii, že mi doslúžilo staré auto a bolo treba kúpiť niečo novšie, zdatnejšie. Hneď som mal nacielené na auto z druhej ruky, ako sa hovorí jazdeným autám. Pri takejto voľbe je potrebné byť v strehu, aby jazdenka nebola predražená a aby technický stav zodpovedal cene. V prvom rade som sa začal obzerať vo svojom okolí, či niekto zo [...]

Bicykel

06.02.2022

Bicykel – jeden z najúžasnejších vynálezov ľudstva. Je jedinečný a nenahraditeľný. Pre mňa je viac ako aeroplán alebo Veľký čínsky múr. Porovnávam neporovnateľné? Ná nech. Nepamätám si, ako som sa učil bicyklovať a len matne si spomínam, ako som v predpubertálnom veku z bicykla posledný krát zliezol. V určitom veku máme poväčšinou iné priority ako sa [...]

IQ v politique

18.04.2021

Len ma tak okrajovo napadlo, nemalo by byť kritériom pre výkon určitej funkcie, výška IQ? Nechcem touto myšlienkou nikoho diskriminovať, ani dehonestovať, ale je prinajmenšom na zamyslenie, keď na rozhodujúcich postoch pôsobia ľudia, ktorých rozhodnutia sú celoplošné s dosahom na celú spoločnosť a obdobia, ktorých dĺžku nedokáže nikto ani odhadnúť. Mnohé z rozhodnutí [...]

dve percentá dane, Pravda, 2%

Pre Ondreja, n.f.

08.02.2023 23:26

Sme neinvestičný fond zriadený na finančnú pomoc 9-ročnému chlapcovi Ondrejovi Blaškovi, ktorý trpí na detský autizmus.

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec

08.02.2023 23:23

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec ponúka večerné pozorovania planét a objektov hlbokého vesmíru, denné pozorovania Slnka a programy v planetáriu.

1. Slovenský futbalgolfový a footgolfový klub Carpathians Slovakia

1. Slovenský futbalgolfový a footgolfový klub Carpathians Slovakia

08.02.2023 23:14

1. SFGK Carpathians Slovakia je jedným z najúspešnejších slovenských klubov v novom kombinovanom športe, FOOTGOLF, v ktorom sa spája futbal s pravidlami golfu.

Andrej Babiš

Babiš zostane predsedom hnutia ANO aj poslancom v Snemovni

08.02.2023 20:50, aktualizované: 21:08

Chce naďalej obhajovať záujmy ľudí, ktoré podľa neho vláda ignoruje.

sandal

Neberme život príliš vážne ... aj tak z neho nik nevyviazne živý.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 54
Celková čítanosť: 718323x
Priemerná čítanosť článkov: 13302x

Autor blogu

Kategórie