Založ si blog

Mieru inflácie máme každý „ušitú“ v inej výške

V poslednom období je problém inflácie neustále témou v rebríčku top 10. Je to dôsledkom mnohých príčin a vieme všetci, že tých príčin je mnoho a sú skutočne závažné a veľkého rozsahu. V súčasnosti sa nakumulovalo veľa problémov v krátkom čase. Vysoká koncentrácia problémov nikdy neprinieslo nič dobré … dejepis má neskutočne veľa príkladov.

Takže zrejme priama úmera – veľa problémov = vysoká miera inflácie.

Odborníci zrátali mieru inflácie a odborníci (niekedy aj neodborníci) predpokladajú vývoj inflácie do blízkej, aj ďalekej budúcnosti, pričom nemajú ani dinstu, ako sa to môže ešte vštko zauzliť. V tejto situácii jedným dychom mnohí ekonómovia, prognostici, makléri, kšeftári, špekulanti, laici aj diletanti radia ako sa ochrániť pred infláciou. Tí slušnejší a racionalnejší hovoria o zmiernení dopadu inflácie na jednotlivca, či rodiny. Pretože absolútna ochrana neexistuje – aspoň pre bežného smrteľníka s bežným príjmom.

Treba sa ale zamyslieť, aká miera inflácie sa dotýka každého z nás.

Pokiaľ je stanovená inflácia v tomto roku napríklad 12%, je dôležité, ceny ktorých komodít boli použité na predmetný výpočet. Ak sa doberiem k skutočnému zoznamu komodít s konkrétnymi množstvami, dokážem zhruba odhadnúť, koľko z daných produktov kupujem. Je predpoklad, že niektoré nekupujem vôbec a naopak, nákup iných mnohonásobne prevyšujem.

Napríklad nekupujem cigarety, minimálne využívam služby, alkohol taktiež minimálne, hypotéku zrejme nebudem brať a ani nákup nehnuteľnosti nebudem v najbližšom období riešiť. Jedlo, inkaso, zdravie, handry, doprava, poistenie, elektronika, kultúra, dovolenka a podobné investície sú viac, či menej potrebné, ale ich percentuálny pomer vysoko individuálny pre každého z nás, respektíve pre každú rodinu.

Je mi jasné, že som nevyjavil nič nového, len sa treba zamyslieť nad každou „zaručenou“ informáciou, kým ju spracujeme a niekedy následne aj reagujeme. Dôležité je, aby sme reagovali správne.

 

 

Ťažký kolaps zipsu

13.01.2024

Zdravím všetkých zazipsovaných, odzipsovaných, ba aj nezipsovaných. Skolaboval vám niekedy zips? Určite áno. Niekedy obľúbený kus odevu, obuvi musíme vyhodiť kvôli pokazenému zipsu, lebo zips je mnohokrát ten najslabší článok, tzv. kurvítko, ako som o tom písal onehdá (sandal.blog.pravda.sk/2017/01/06/kurvitko). Pamätám sa, ako mi skolaboval zips na perovej vetrovke. [...]

Bobor je lotor

28.12.2023

Už si to celkom dobre nepamätám, takže buď som pred päťdesiatimi rokmi chýbal na hodine prírodopisu, alebo som nedával pozor, ale akosi si nepamätám, že by sa v tej dobe (70-te roky m.s.) spomínal výskyt bobra v našich končinách. V končinách, kde som vyrastal sa teda bobor nevyskytoval určite … to viem naisto, lebo som v tých končinách bol. A nebol som tam len ja, [...]

Ojazdené vozidlá

21.08.2022

V nedávnej dobe som sa vyskytol v situácii, že mi doslúžilo staré auto a bolo treba kúpiť niečo novšie, zdatnejšie. Hneď som mal nacielené na auto z druhej ruky, ako sa hovorí jazdeným autám. Pri takejto voľbe je potrebné byť v strehu, aby jazdenka nebola predražená a aby technický stav zodpovedal cene. V prvom rade som sa začal obzerať vo svojom okolí, či niekto zo [...]

Election 2020 Debate

Senátor Sanders podporil Bidena, označil ho za najsilnejšieho súpera pre "demagóga a patologického klamára" Trumpa

13.07.2024 20:25

Keď sa demokrati zjednotia a nenechajú sa "rozptýliť", Biden podľa neho vyhrá.

Elon Musk

Musk prispel na Trumpovu kampaň, nie je jasné koľko, uvádza agentúra Bloomberg

13.07.2024 19:50

Miliardár daroval peniaze jednej z organizácií, ktorá sa usiluje o znovuzvolenie amerického exprezidenta.

bane, uhlie, banník. baňa.

Poľský baník uväznený pod zemou viac než 48 hodín bol nájdený živý

13.07.2024 19:06

Baňu Rydułtowy vo štvrtok ráno okolo 08.00 h. v hĺbke približne 1 200 metrov zasiahli silné otrasy.

putin, lavrov, peskov

Americké rakety v Nemecku? Obeťami budú metropoly Európy, vyhráža sa Kremeľ

13.07.2024 17:40

Rusko by totiž mohlo namieriť svoje rakety na ich hlavné mestá, čím by sa zopakovala konfrontácia z obdobia studenej vojny.

sandal

Neberme život príliš vážne ... aj tak z neho nik nevyviazne živý.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 56
Celková čítanosť: 735629x
Priemerná čítanosť článkov: 13136x

Autor blogu

Kategórie