Založ si blog

Mieru inflácie máme každý „ušitú“ v inej výške

V poslednom období je problém inflácie neustále témou v rebríčku top 10. Je to dôsledkom mnohých príčin a vieme všetci, že tých príčin je mnoho a sú skutočne závažné a veľkého rozsahu. V súčasnosti sa nakumulovalo veľa problémov v krátkom čase. Vysoká koncentrácia problémov nikdy neprinieslo nič dobré … dejepis má neskutočne veľa príkladov.

Takže zrejme priama úmera – veľa problémov = vysoká miera inflácie.

Odborníci zrátali mieru inflácie a odborníci (niekedy aj neodborníci) predpokladajú vývoj inflácie do blízkej, aj ďalekej budúcnosti, pričom nemajú ani dinstu, ako sa to môže ešte vštko zauzliť. V tejto situácii jedným dychom mnohí ekonómovia, prognostici, makléri, kšeftári, špekulanti, laici aj diletanti radia ako sa ochrániť pred infláciou. Tí slušnejší a racionalnejší hovoria o zmiernení dopadu inflácie na jednotlivca, či rodiny. Pretože absolútna ochrana neexistuje – aspoň pre bežného smrteľníka s bežným príjmom.

Treba sa ale zamyslieť, aká miera inflácie sa dotýka každého z nás.

Pokiaľ je stanovená inflácia v tomto roku napríklad 12%, je dôležité, ceny ktorých komodít boli použité na predmetný výpočet. Ak sa doberiem k skutočnému zoznamu komodít s konkrétnymi množstvami, dokážem zhruba odhadnúť, koľko z daných produktov kupujem. Je predpoklad, že niektoré nekupujem vôbec a naopak, nákup iných mnohonásobne prevyšujem.

Napríklad nekupujem cigarety, minimálne využívam služby, alkohol taktiež minimálne, hypotéku zrejme nebudem brať a ani nákup nehnuteľnosti nebudem v najbližšom období riešiť. Jedlo, inkaso, zdravie, handry, doprava, poistenie, elektronika, kultúra, dovolenka a podobné investície sú viac, či menej potrebné, ale ich percentuálny pomer vysoko individuálny pre každého z nás, respektíve pre každú rodinu.

Je mi jasné, že som nevyjavil nič nového, len sa treba zamyslieť nad každou „zaručenou“ informáciou, kým ju spracujeme a niekedy následne aj reagujeme. Dôležité je, aby sme reagovali správne.

 

 

Bicykel

06.02.2022

Bicykel – jeden z najúžasnejších vynálezov ľudstva. Je jedinečný a nenahraditeľný. Pre mňa je viac ako aeroplán alebo Veľký čínsky múr. Porovnávam neporovnateľné? Ná nech. Nepamätám si, ako som sa učil bicyklovať a len matne si spomínam, ako som v predpubertálnom veku z bicykla posledný krát zliezol. V určitom veku máme poväčšinou iné priority ako sa [...]

IQ v politique

18.04.2021

Len ma tak okrajovo napadlo, nemalo by byť kritériom pre výkon určitej funkcie, výška IQ? Nechcem touto myšlienkou nikoho diskriminovať, ani dehonestovať, ale je prinajmenšom na zamyslenie, keď na rozhodujúcich postoch pôsobia ľudia, ktorých rozhodnutia sú celoplošné s dosahom na celú spoločnosť a obdobia, ktorých dĺžku nedokáže nikto ani odhadnúť. Mnohé z rozhodnutí [...]

Hajzlová doska

19.12.2019

Kúpil som si novú hajzlovú dosku. Tomuto počinu predchádzala rekonštrucia bytu, takže sa kúpil nový hajzel a na nový hajzel samozrejme patrí nová hajzlová doska. Ale nie obyčajná klasická, biela, na akú som pokladal svoju riť celý svoj život. Chcelo to niejakú inováciu, niejakú divočinu. Som toho názoru, že hajzel môže byť trochu gýčový … ba aj hodne cez [...]

BM–21 Grad

Putin ponúka zbrane rôznym krajinám sveta. Sú vyskúšané v boji, hovorí

15.08.2022 16:40

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že Moskva je pripravená ponúknuť svojim spojencom moderné zbrane.

Štrbské pleso, Tatry

V slovenských horách zahynulo najviac turistov za desaťročie

15.08.2022 15:46

Takmer polovica tragických úmrtí na horách v sledovanom období boli pády z výšky.

covid vakcína omikron moderna

Británia ako prvá krajina schválila vakcínu proti variantu omikron

15.08.2022 14:34

Posilňujúca dávka Spikevax od Moderny pozostáva z 25 gramov pôvodnej očkovacej látky proti koronavírusu a 25 gramov novej vakcíny proti variantu omikron.

Patrick Linhart

Poslanca Sme rodina Linharta obvinili pre incident s policajtom

15.08.2022 14:15, aktualizované: 16:45

Patrick Linhart mal ešte koncom roka 2020 obviniť policajta z napadnutia, ten teraz podal trestné oznámenie na neho.

sandal

Neberme život príliš vážne ... aj tak z neho nik nevyviazne živý.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 711345x
Priemerná čítanosť článkov: 13422x

Autor blogu

Kategórie