Založ si blog

Semafory

Semafory ich funkcia, ich umiestnenie, ich „čitateľnosť“ … ide o ideálne riešenie, alebo je čo zlepšovať a popremýšľať o vylepšení daného stavu?

Semafory u nás, aj v okolitých krajinách majú rovnakú charakteristiku umiestnenia – sú pred križovatkou. Je to logické, človek potrebuje mať informáciu, kedy môže vojsť do križovatky a je pochopiteľné, že túto informáciu dostáva pred križovatkou.

Ale to umiestnenie … je to najvhodnejšie miesto v celom dostupnom priestore?

Nikdy som nebol mimo Európy, ale všimol som si rôznych filmov a fotografií z USA, že semafory nemajú na začiatku križovatky, ale na druhej strane, v dostatočnej výške a veľkosti, aby boli viditeľné a signál na nich ľahko rozpoznateľný.

                                   Foto: J.Macinsky

 

U nás, pri zastavení na hranici križovatky málokedy rešpektujem priečnu, tučnú, bielu čiaru, ale uprednostňujem miesto, z ktorého mám dobrý výhľad na semafor … pričom sa niekedy aj stáva, že musím vykrúcať krk aj s lebeňou, aby som vôbec videl na zmenu signálov. Zoberme si za príklad semafory pre peších … chodec tiež nemá semafor nad hlavou, ale na protiľahlej strane. Niektoré križovatky, ak sú širšie, alebo je to „na tesno“, sú osadené navyše ďalšou sadou svetiel po stranách, pre autá, ktoré odbočujú do strán.

Situácia na cestách sa stáva postupom času zložitejšou, tak myslím, či by nebolo na čase zmeniť zažitý zvyk a postupne umiestňovať semafory na miesta, kam patria. Tak, ako svojho času došlo k zmene jazdy v ľavej časti vozovky do pravej. Síce táto zmena prišla „z vonku“ a pre celú Európu naraz (okrem výnimiek … poznáme predsa náš dejepis. Ta ne?).

Ojazdené vozidlá

21.08.2022

V nedávnej dobe som sa vyskytol v situácii, že mi doslúžilo staré auto a bolo treba kúpiť niečo novšie, zdatnejšie. Hneď som mal nacielené na auto z druhej ruky, ako sa hovorí jazdeným autám. Pri takejto voľbe je potrebné byť v strehu, aby jazdenka nebola predražená a aby technický stav zodpovedal cene. V prvom rade som sa začal obzerať vo svojom okolí, či niekto zo [...]

Mieru inflácie máme každý „ušitú“ v inej výške

02.07.2022

V poslednom období je problém inflácie neustále témou v rebríčku top 10. Je to dôsledkom mnohých príčin a vieme všetci, že tých príčin je mnoho a sú skutočne závažné a veľkého rozsahu. V súčasnosti sa nakumulovalo veľa problémov v krátkom čase. Vysoká koncentrácia problémov nikdy neprinieslo nič dobré … dejepis má neskutočne veľa príkladov. Takže [...]

Bicykel

06.02.2022

Bicykel – jeden z najúžasnejších vynálezov ľudstva. Je jedinečný a nenahraditeľný. Pre mňa je viac ako aeroplán alebo Veľký čínsky múr. Porovnávam neporovnateľné? Ná nech. Nepamätám si, ako som sa učil bicyklovať a len matne si spomínam, ako som v predpubertálnom veku z bicykla posledný krát zliezol. V určitom veku máme poväčšinou iné priority ako sa [...]

dve percentá dane, Pravda, 2%

Spoločnosť Bélu Kélera

08.02.2023 23:54

Naša spoločnosť sa venuje prezentácii hudobného odkazu skladateľa, huslistu a dirigenta Bélu Kélera (1820 - 1882), najslávnejšieho rodáka z Bardejova.

1. BASKET KLUB Michalovce

1.BASKET KLUB MICHALOVCE

08.02.2023 23:51

Sme mládežnícky basketbalový klub v Michalovciach.

dve percentá dane, Pravda, 2%

MAMILA, o. z.

08.02.2023 23:44

MAMILA poskytuje pomoc a podporu počas celej doby dojčenia. Vypĺňa priestor medzi túžbou žien dojčiť a zdrvujúcou realitou, s ktorou sa stretávajú.

QUASARS

QUASARS

08.02.2023 23:37

OZ QUASARS už 15 rokov úspešne zastrešuje koncertné a edukatívne projekty súboru Quasars Ensemble - držiteľa Krištáľového krídla za rok 2013 v kategórii Hudba.

sandal

Neberme život príliš vážne ... aj tak z neho nik nevyviazne živý.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 54
Celková čítanosť: 718328x
Priemerná čítanosť článkov: 13302x

Autor blogu

Kategórie