Založ si blog

Semafory

Semafory ich funkcia, ich umiestnenie, ich „čitateľnosť“ … ide o ideálne riešenie, alebo je čo zlepšovať a popremýšľať o vylepšení daného stavu?

Semafory u nás, aj v okolitých krajinách majú rovnakú charakteristiku umiestnenia – sú pred križovatkou. Je to logické, človek potrebuje mať informáciu, kedy môže vojsť do križovatky a je pochopiteľné, že túto informáciu dostáva pred križovatkou.

Ale to umiestnenie … je to najvhodnejšie miesto v celom dostupnom priestore?

Nikdy som nebol mimo Európy, ale všimol som si rôznych filmov a fotografií z USA, že semafory nemajú na začiatku križovatky, ale na druhej strane, v dostatočnej výške a veľkosti, aby boli viditeľné a signál na nich ľahko rozpoznateľný.

                                   Foto: J.Macinsky

 

U nás, pri zastavení na hranici križovatky málokedy rešpektujem priečnu, tučnú, bielu čiaru, ale uprednostňujem miesto, z ktorého mám dobrý výhľad na semafor … pričom sa niekedy aj stáva, že musím vykrúcať krk aj s lebeňou, aby som vôbec videl na zmenu signálov. Zoberme si za príklad semafory pre peších … chodec tiež nemá semafor nad hlavou, ale na protiľahlej strane. Niektoré križovatky, ak sú širšie, alebo je to „na tesno“, sú osadené navyše ďalšou sadou svetiel po stranách, pre autá, ktoré odbočujú do strán.

Situácia na cestách sa stáva postupom času zložitejšou, tak myslím, či by nebolo na čase zmeniť zažitý zvyk a postupne umiestňovať semafory na miesta, kam patria. Tak, ako svojho času došlo k zmene jazdy v ľavej časti vozovky do pravej. Síce táto zmena prišla „z vonku“ a pre celú Európu naraz (okrem výnimiek … poznáme predsa náš dejepis. Ta ne?).

Ťažký kolaps zipsu

13.01.2024

Zdravím všetkých zazipsovaných, odzipsovaných, ba aj nezipsovaných. Skolaboval vám niekedy zips? Určite áno. Niekedy obľúbený kus odevu, obuvi musíme vyhodiť kvôli pokazenému zipsu, lebo zips je mnohokrát ten najslabší článok, tzv. kurvítko, ako som o tom písal onehdá (sandal.blog.pravda.sk/2017/01/06/kurvitko). Pamätám sa, ako mi skolaboval zips na perovej vetrovke. [...]

Bobor je lotor

28.12.2023

Už si to celkom dobre nepamätám, takže buď som pred päťdesiatimi rokmi chýbal na hodine prírodopisu, alebo som nedával pozor, ale akosi si nepamätám, že by sa v tej dobe (70-te roky m.s.) spomínal výskyt bobra v našich končinách. V končinách, kde som vyrastal sa teda bobor nevyskytoval určite … to viem naisto, lebo som v tých končinách bol. A nebol som tam len ja, [...]

Ojazdené vozidlá

21.08.2022

V nedávnej dobe som sa vyskytol v situácii, že mi doslúžilo staré auto a bolo treba kúpiť niečo novšie, zdatnejšie. Hneď som mal nacielené na auto z druhej ruky, ako sa hovorí jazdeným autám. Pri takejto voľbe je potrebné byť v strehu, aby jazdenka nebola predražená a aby technický stav zodpovedal cene. V prvom rade som sa začal obzerať vo svojom okolí, či niekto zo [...]

Election 2020 Debate

Senátor Sanders podporil Bidena, označil ho za najsilnejšieho súpera pre "demagóga a patologického klamára" Trumpa

13.07.2024 20:25

Keď sa demokrati zjednotia a nenechajú sa "rozptýliť", Biden podľa neho vyhrá.

Elon Musk

Musk prispel na Trumpovu kampaň, nie je jasné koľko, uvádza agentúra Bloomberg

13.07.2024 19:50

Miliardár daroval peniaze jednej z organizácií, ktorá sa usiluje o znovuzvolenie amerického exprezidenta.

bane, uhlie, banník. baňa.

Poľský baník uväznený pod zemou viac než 48 hodín bol nájdený živý

13.07.2024 19:06

Baňu Rydułtowy vo štvrtok ráno okolo 08.00 h. v hĺbke približne 1 200 metrov zasiahli silné otrasy.

putin, lavrov, peskov

Americké rakety v Nemecku? Obeťami budú metropoly Európy, vyhráža sa Kremeľ

13.07.2024 17:40

Rusko by totiž mohlo namieriť svoje rakety na ich hlavné mestá, čím by sa zopakovala konfrontácia z obdobia studenej vojny.

sandal

Neberme život príliš vážne ... aj tak z neho nik nevyviazne živý.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 56
Celková čítanosť: 735647x
Priemerná čítanosť článkov: 13137x

Autor blogu

Kategórie