Chladnička (nie ľadnička, ako ju mnohí nazývajú) je v týchto horúcich dňoch jeden z najpotrebnejších pomocníkov v domácnosti. Poväčšina spotrebiteľov berie tento stroj ako plneautomatický – bez potreby kontroly, regulácie a údržby. Je to omyl, všetko chce svoje a zopár dobrých rád môže zvýšiť efektívnosť stroja, znížiť spotrebu a predĺžiť životnosť.
Rád sa s Vami podelím o moje poznatky a skúsenosti, pričom nie som ani servisný technik ani inak odborne zainteresovaný k chladiacim zdrojom – ide čisto o laické názory. Ak ich bude niekto rozumne korigovať, či negovať, budem rád, ak nám to všetkým rozšíri obzory. Moje skúsenosti vychádzajú v užívaní štandardných kombinovaných jednokompresorových chladničiek s oddelenou mrazničkou.
Nastavenie a kontrola teploty
Čo chceme od chladničky? ……………… aby chladila
Na akú teplotu? …………………………….. cca 8°C
Prvá otázka je ľahká, ale na akú teplotu nastaviť chladničku už vie menej ľudí. Problém je aj v tom, že v mnohých chladničkách ani teplomery nie sú. Nerozumiem tomu, že pri cene výrobku na trhu od 300 do 800€ nevybavia výrobcovia každý stroj ukazovateľom teploty za pár euríkov, pričom celý stroj rieši len a hlavne – TEPLOTU. Z toho jednoznačne vyplýva, že do chladiaceho priestoru musíme teplomer dať. Predávajú teplomery na to určené (ja som dokúpil kruhový, ktorý sa nalepí na viditeľné miesto … nezavadzia). Každá chladnička má reguláciu, takže podľa teplomera regulujeme … napríklad v týchto horúčavách som musel mojej starej trochu „vyťať“. Chladničku mám jednokompresorovú – samostatnú reguláciu mrazničky nemám, čiže ani neriešim.
Efektívne používanie
Každý stroj je možné užívať a užívať efektívne (a potom ešte zhuntovať). Efektívnym užívaním ušetríte energiu, samotný stroj a častokrát aj zbytočne vyhodené pokazené potraviny. Musíme si uvedomiť, že chladničku máme zapnutú po celý rok a spotreba je závislá od výkonu kompresora a ako často termostat zopína tento kompresor. Výkon kompresora neovplyvníme, ale frekvenciu a dĺžku zopnutí áno. Ak si uvedomíme, že spotreba býva od 300kWh/rok, neide o fazuľky (ak výrobca deklaruje spotrebu napr.219kWh/rok, ako je to u mňa, verte, že skutočná spotreba bude min.300kWh/rok a pri laxnom prístupe k problematike a väčšej rodine aj 500kWh/rok – si myslím).
Ako túto spotrebu minimalizovať?
– ako som vyššie popísal, správnym nastavením teploty, jej kontrola a korekcia
– vhodným využitím priestoru chladničky … musíme si uvedomiť, že každým otvorením dverí chladničky nám uniká chladný vzduch. Vzduch, ako médium je najmenej vhodné na udržanie danej teploty. Vhodnejším médiom sú samotné potraviny a čím je ich merná hmotnosť vyššia, tým lepšie akumulujú požadovanú teplotu. Preto je potrebné mať priestor maximálne zaplnený … odborníci tvrdia, že ideálne je z 3/4 objemu, ale ja si myslím, že koľko sa dá … ak sa mi chladnička vyprázdňuje, vložím do chladničky bandasky s vodou. Pri dokúpení nových potravín vyberiem bandasky až po 3-4hodinách, keď sa nové potraviny schladili.
Treba si uvedomiť aj skutočnosť, kde je aká teplota – nižšia je v dolnej časti chladničky. Dokonca aj u starších modelov, kde boli v hornej časti výparníky je to tak, hoc 9 ľudí z 10 Vám povie, že nižšia teplota je hore – nepravda. Fyzika funguje furt a dá sa to zistiť holou rukou. Podľa toho si treba aj ukladať potraviny (alebo lieky).
Údržba
Spočíva len v očiste.
Stále sa bavíme o jednokopresorovom výrobku a preto to robím takto.
Keď mám menej potravín, odpojím chladničku od zdroja a vyložím všetko z chladničky na balkón, povyberám aj poličky (mrazák je zavretý, za ten čas si udrží svoju klímu). Celý vnútorný priestor, kastlíky aj poličky poumývam jarovou vodou a potom octovou (dezinfekcia). Po vyschnutí naložím všetko späť – hotovo.
Chladnička je samoodmrazovacia, mraznička bohužiaľ nie. Tým, že do mrazáku vkladáme potraviny s určitou vlhkosťou táto sa pri zmene teploty usádza na stenách a roštoch mrazničky v podobe námrazy a ľadu. Čím viac tohoto sajrajtu máme, tým sa znižuje efektívnosť a zvyšuje spotreba. Mrazničku odmrazujem tak, že skoro ráno odpojím chladničku od zdroja. Otvorím mrazák a zmrznuté potraviny preložím do druhej, záložnej mrazničky (ktorú som naštartoval už deň vopred). Mrazák sa za cca 3 hodiny odmrazí (robím to preto skoro ráno, aby mi nikto neliezol do chladničky). Po odmrazení rovnaká očista ako chladničky.
P.S.: už som prišiel na to, prečo nie je v každej chladničke teplomer … čím skôr sa Vám chladnička pokazí, tým skôr kúpite druhú (a bez teplomeru).
Prajem pekný deň.
Celá debata | RSS tejto debaty