Založ si blog

IQ v politique

Len ma tak okrajovo napadlo, nemalo by byť kritériom pre výkon určitej funkcie, výška IQ?

Nechcem touto myšlienkou nikoho diskriminovať, ani dehonestovať, ale je prinajmenšom na zamyslenie, keď na rozhodujúcich postoch pôsobia ľudia, ktorých rozhodnutia sú celoplošné s dosahom na celú spoločnosť a obdobia, ktorých dĺžku nedokáže nikto ani odhadnúť. Mnohé z rozhodnutí dokonca prekračujú hranice našej krajiny.

O diskrimináciu by hádam nešlo, veď predsa keď niekto neurobí vodičák, alebo nezvládne psychotesty na prijímacom pohovore, nemôže sa sťažovať na diskrimináciu. Jednoducho na požadovanú činnosť, alebo povolanie nemá schopnosti … nie predpoklady, ale schopnosti. V súčasnosti je táto problematika zložitejšia  tým, že mnohé subjekty majú vysokoškolské vzdelanie rôznych stupňov a odborností (akurát, tam chýba hádam psychológ).

Myslíte, že zarámovaný vysokoškolský diplom je garantom určitej dosiahnutej úrovne v stupnici inteligencie?

Malo by to tak byť, keby školstvo fungovalo tak ako má a kvalita absolventov všetkých vzdelávacích stupňov by zodpovedala patričnému vzdelaniu.

Vrátim sa k tomu vodičáku.

Keď som mal 15 rokov a chcel som vodičský preukaz na moped, musel som sa prihlásiť do autoškoly. Predtým, mi ale musel dať dobrozdanie lekár – to bol 1.stupeň osvedčenia. V samotnej autoškole hodnotil moje schopnosti inštruktor. Na záver úspešné zvládnutie testov a niejaká jazda medzi kužeľmi za dohľadu príslušníka VB. Takže niekoľkostupňová kontrola môjho myslenia a správania. A to išlo, prosím pekne o riadenie mopeda – výkon stroja bol 1 kôň (… a druhý kôň na tom sedel).

A teraz kontrolná otázka: myslíte, že som vodičský preukaz vo veku 15 rokov zvládol?

Odpoveď: Áno. Dokonca som ho neskôr rozšíril na osobné auto, traktor, nákladné auto, príves, náves … okrem autobusov mám komplet. A v tomto vidím ten problém … že niektorí kormidelníci nie sú kompletní a veru ani kompetentní. A psychológovia to vidia (…aj psychiatri).

Nie som odborník na psychológiu, ale predstavujem si, že nižšie stupne IQ môžeme simulovať na dosiahnutom veku priemerného jedinca. Potvrdzuje mi to bežné sledovanie televíznych správ, keď pri vystupovaní niektorých jedincov by som toto vystupovanie a vyjadrovanie prirovnal k veku 15-17 ročného tínejdžra. Ale sebavedomého, neomylného a tvrdohlavého, ktorý si za svojimi názormi stojí a nemení ich … a keď ich zmení, je to ešte horšie.

Najhoršia kombinácia je jedinec mdlého rozumu, ale o to viac vybaveného neotrasiteľným sebavedomím.

 

Ojazdené vozidlá

21.08.2022

V nedávnej dobe som sa vyskytol v situácii, že mi doslúžilo staré auto a bolo treba kúpiť niečo novšie, zdatnejšie. Hneď som mal nacielené na auto z druhej ruky, ako sa hovorí jazdeným autám. Pri takejto voľbe je potrebné byť v strehu, aby jazdenka nebola predražená a aby technický stav zodpovedal cene. V prvom rade som sa začal obzerať vo svojom okolí, či niekto zo [...]

Mieru inflácie máme každý „ušitú“ v inej výške

02.07.2022

V poslednom období je problém inflácie neustále témou v rebríčku top 10. Je to dôsledkom mnohých príčin a vieme všetci, že tých príčin je mnoho a sú skutočne závažné a veľkého rozsahu. V súčasnosti sa nakumulovalo veľa problémov v krátkom čase. Vysoká koncentrácia problémov nikdy neprinieslo nič dobré … dejepis má neskutočne veľa príkladov. Takže [...]

Bicykel

06.02.2022

Bicykel – jeden z najúžasnejších vynálezov ľudstva. Je jedinečný a nenahraditeľný. Pre mňa je viac ako aeroplán alebo Veľký čínsky múr. Porovnávam neporovnateľné? Ná nech. Nepamätám si, ako som sa učil bicyklovať a len matne si spomínam, ako som v predpubertálnom veku z bicykla posledný krát zliezol. V určitom veku máme poväčšinou iné priority ako sa [...]

Garisenda

Nakláňa sa už vyše 900 rokov. V Bologni zabezpečili okolie šikmej veže pre obavy z kolapsu

02.12.2023 22:36

Garisenda je nižšia z Dvoch veží v Bologni. Je vysoká 48 metrov, zatiaľ čo susedná veža Asinelli má 97 metrov.

korea

KĽDR by zasahovanie USA do činnosti jej satelitu považovala za vyhlásenie vojny

02.12.2023 22:14

Pchjongjang je pripravený označiť americké špionážne družice za primárny cieľ ničenia.

zelenska, zelenskyj

Olena Zelenská nechce, aby jej manžel znovu kandidoval na prezidenta: Mali by sme si nájsť niečo nové

02.12.2023 21:40

Naša rodina bude zase spolu. Pôjdeme niekam na dovolenku, a bude dlhá - celý mesiac, povedal ukrajinská prvá dáma.

moskva

Ruská polícia vykonala razie v moskovských gejkluboch, vraj hľadala drogy

02.12.2023 20:46

Polícia vykonala razie na základe "výnosu o extrémizme".

sandal

Neberme život príliš vážne ... aj tak z neho nik nevyviazne živý.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 54
Celková čítanosť: 726207x
Priemerná čítanosť článkov: 13448x

Autor blogu

Kategórie