Založ si blog

Ťažký kolaps zipsu

Zdravím všetkých zazipsovaných, odzipsovaných, ba aj nezipsovaných.

Skolaboval vám niekedy zips? Určite áno. Niekedy obľúbený kus odevu, obuvi musíme vyhodiť kvôli pokazenému zipsu, lebo zips je mnohokrát ten najslabší článok, tzv. kurvítko, ako som o tom písal onehdá (sandal.blog.pravda.sk/2017/01/06/kurvitko).

Pamätám sa, ako mi skolaboval zips na perovej vetrovke. Vymenila mi ho originál vyučená krajčírka, ale po oprave mi rozprávala hororové stavy, keď pri práci odpárala starý zips a z bundy sa valilo perie. Počúval som ju celý skoprnelý, oči vypúlené, poty na mňa vystúpili. Dodnes mám z toho traumata.

Po niejakých rokoch mi opätovne skolaboval zips na starej koženej bunde. Žena chcela bundu vyhodiť, ale po tvrdom slovnom súboji som bundu uhájil. Súboj som ukončil výrokom: „Ja budem mať bundu a ty ku..ndu“. Občas vyhrávam, ale to len keď som velice vtipný a trefný, ako v tomto prípade. Oukéj ale čo so zipsom? Nevedel som, až z ničoho nič mi v mozgu urobilo cvak-cvak, kontakty na relátku sa zopli a prišiel som na to. Tak jednoduché, tak geniálne. Kúpim zips a manželka mi nový zips prišije na ten starý. Nemusí sa nič vymieňať a kto by aj prešil kožu? Tak som teda v galantérii kúpil zips na mieru – dĺžka aj farba super, už len prišiť. Prišiel som s tým geniálnym nápadom, s bundou aj zipsom za manželkou, určite to zručne a precízne urobí … no, tá ma s tým celým cirkusom poslala do prdele. Tak nič. Koľko geniálnych inšpirácii takto už skončilo. Ale netreba sa dať a ani vzdať. Spomenul som si na pracovné vyučovania na prvom stupni ZŠ a na vojenčinu. Práca s ihlou mi celkom išla – na „pracovných“ som mal vždy za jedna a na vojenčine mi gombík nikdy nechýbal. Jak som si vymyslel, tak som aj zrobil. Prišil som nový zips na starý. No, celá robota mi netrvala viac ako jednu hodinu. Bundu som obliekol a zacvičil so zipsom. Úžasné. Všetko fungovalo a nič tak nepoteší, ako vlastnoručne vymyslený a vlastnoručne zrealizovaný projekt. Dokonca aj manželka kukala jak puk. Všetkým známym som otŕčal zips, či si všimnú niejakú anomáliu. Ani ťuk. Vyučeným krajčírkam som dielo ukazoval a keď už bunda doslúžila, dodnes o tom rozprávam. Škoda že som projekt nanafotil, to by ste kukali aj vy.

Ale život ide ďalej a zipsy naďalej kolabujú. A teraz nedávno zas. Jazdím na bicykli aj v zime a mám zimné zateplené nohavky so zipsom. Nie je bežné zohnať elasťácke cyklogate so zipsom, ale ja také mám. Pri gaťoch so zipsom sa lepšie vyťahuje orgán, nemusíte sa tak šponovať a orgán neúmerne naťahovať, okrem toho, že v zime orgán má skôr trendy opačné, ako predlžovacie.

Takže zips je po kolapse, gate ešte majú pred sebou niejakú kariéru, prax v takejto oprave máme, tak to teda dáme. Ta ne?

Túto operáciu som už nafotil a dovolím si foto dokumentáciu odprezentovať. Nech sa páči:

                                                                  1. fáza – prišitá polovica zipsu (foto – autor článku)

                                                                   2. fáza – hotovo (foto – autor článku)

Fajné, nie?. Metódu som si nedal zaregistrovať na patentovom úrade, takže môžete sa nechať inšpirovať.

Prajem pekný deň 🙂

Bobor je lotor

28.12.2023

Už si to celkom dobre nepamätám, takže buď som pred päťdesiatimi rokmi chýbal na hodine prírodopisu, alebo som nedával pozor, ale akosi si nepamätám, že by sa v tej dobe (70-te roky m.s.) spomínal výskyt bobra v našich končinách. V končinách, kde som vyrastal sa teda bobor nevyskytoval určite … to viem naisto, lebo som v tých končinách bol. A nebol som tam len ja, [...]

Ojazdené vozidlá

21.08.2022

V nedávnej dobe som sa vyskytol v situácii, že mi doslúžilo staré auto a bolo treba kúpiť niečo novšie, zdatnejšie. Hneď som mal nacielené na auto z druhej ruky, ako sa hovorí jazdeným autám. Pri takejto voľbe je potrebné byť v strehu, aby jazdenka nebola predražená a aby technický stav zodpovedal cene. V prvom rade som sa začal obzerať vo svojom okolí, či niekto zo [...]

Mieru inflácie máme každý „ušitú“ v inej výške

02.07.2022

V poslednom období je problém inflácie neustále témou v rebríčku top 10. Je to dôsledkom mnohých príčin a vieme všetci, že tých príčin je mnoho a sú skutočne závažné a veľkého rozsahu. V súčasnosti sa nakumulovalo veľa problémov v krátkom čase. Vysoká koncentrácia problémov nikdy neprinieslo nič dobré … dejepis má neskutočne veľa príkladov. Takže [...]

Tomáš Taraba

Chyba Tarabu či nezmyselné podmienky? Envirorezort má problémy s plánom obnovy, kritizuje ho vláda, analytici aj mimovládky

19.06.2024 08:00

Vládni odborníci konštatujú, že envirorezort včas nesplnil viaceré kľúčové úlohy a v ohrození sú aj ďalšie reformy.

divadlo, štúdio tanca, Banská Bystrica

Menštruačné pomôcky grátis začali rozdávať ako prví široko-ďaleko. Banská Bystrica teraz projekt rozširuje

19.06.2024 07:00

Zadarmo poskytuje menštruačné pomôcky Banskobystrická župa ako jediná už dva roky. Podobný projekt neexistuje nikde na Slovensku, ani v rámci krajín V4.

vláda, rokovanie, saková, fico

Po prvý raz od atentátu. Vláda mieri opäť do regiónov. Výjazdové rokovanie bude v Rimavskej Sobote

19.06.2024 06:21

Ministri budú hovoriť o situácii v okresoch Poltár a Rimavská Sobota.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Zelenskyj: Použitie západných zbraní priamo v Rusku? Funguje to. Kyjev už chystá ďalší mierový summit

19.06.2024 06:05, aktualizované: 07:33

Funguje to tak, ako sme očakávali, povedal o použití západných zbraní priamo na ruskom území Zelenskyj a dodal, že to spomalilo ruskú armádu.

sandal

Neberme život príliš vážne ... aj tak z neho nik nevyviazne živý.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 56
Celková čítanosť: 734633x
Priemerná čítanosť článkov: 13118x

Autor blogu

Kategórie